فال حافظ، خرافات یا واقعیت؟

شنبه 1 آذر 1399
19:48
خدمت از ما

فال حافظ یک رسم بسیار قدیمی در بین ایرانیان است که وقتی با معضل یا دشواری روبرو می‌شوند یا می‌خواهند از آینده خود چیزی بدانند، از طریق شعرهای او با حافظ مشورت می کنند. گاهی اوقات با حافظ مشورت میکنید و از پاسخ دقیق مسئله شخصی خود شگفت زده می‌شوید، گویی غزل برای شما ساخته شده است. میدانید داستان فال حافظ از کجا آغاز شد؟

پس از مرگ حافظ ، برخی از افراد در دولت او را تکفیر کردند و مانع از دفن جسد او در قبر شدند. سرانجام ، آنها تصمیم گرفتند برای گرفتن نتیجه با دیوان حافظ مشورت کنند. بعد از اینکه همه غزلهای او را در کاغذهای جداگانه نوشتند ، آنها را در یک سبد انداختند و از کودکی خواستند یکی را انتخاب کند و در کمال تعجب، پاسخی باورنکردنی از حافظ شنیدند:

«کنون که می‌دمد از بوستان نسیم بهشت

من و شراب فرح بخش و یار حورسرشت

گدا چرا نزند لاف سلطنت امروز

که خیمه سایه ابر است و بزمگه لب کشت

چمن حکایت اردیبهشت می‌گوید

نه عاقل است که نسیه خرید و نقد بهشت

به می‌عمارت دل کن که این جهان خراب

بر آن سر است که از خاک ما بسازد خشت

وفا مجوی ز دشمن که پرتوی ندهد

چو شمع صومعه افروزی از چراغ کنشت

مکن به نامه سیاهی ملامت من مست

که آگه است که تقدیر بر سرش چه نوشت

قدم دریغ مدار از جنازه حافظ

که گر چه غرق گناه است می‌رود به بهشت»

روش های مختلف پیشگویی ایرانیان

پیشگویی تلاش برای وقایع آینده یا کشف دانش پنهان با استفاده از ابزارهای غیبی یا فراطبیعی است و این ناشی از فرهنگ عامیانه مردم است. عمل فالگیری عمیقاً در فرهنگ ما ریشه دارد. در واقع پیشگویی و مشورت با کتابهای بزرگواری مانند کتابهای مذهبی و دیوانهای شعرای مشهور ایرانی ریشه در اعتقادات سنتی ما دارد. به عنوان مثال، در برخی از کتاب های تاریخی، می توان مطالعه کرد که چگونه یک فرمانده ارتش در جنگ نظر خود را تغییر می دهد و عقب نشینی میکند یا برعکس، برای ادامه نبرد در نتیجه پیشگویی مصمم تر می شود. روشهای مختلفی برای پیش گویی در بین افراد وجود دارد مانند فالگیری با یک فنجان قهوه، شانه، نخود یا کارت. این توجه زیاد مردم به پیشگویی باعث پیشگویی و فالگیری بسیاری شده است.

فال حافظ پیشگویی مردم ایران توجه ویژه ای به حافظ و شعر وی دارند و عمل فالگیری با استفاده از قصاید حافظ در میان ایرانیان جایگاه ویژه خود را دارد. اسناد تاریخی بسیاری وجود دارد که از پادشاهانی صحبت می کند که در دوران حکومت خود با دیوان حافظ مشورت می کردند. حافظ را با عناوین "لیسان الغیب" (کسی که از آینده می داند) یا "تارجومن الاسرار" (کسی که می تواند اسرار را تعبیر کند) لقب داده است. با این حال، عمل پیشگویی مقررات خاص خود را در مورد نحوه، زمان و چه کسی باید انجام دهد. فال حافظ پیشگویی معمولاً در یک موقعیت خاص مانند زمان نوروز، شب چهارشنبه سوری (چهارشنبه آخر سال که با پریدن از روی آتش جشن گرفته می شود) ، روز سیزده بدر (رفتن به پارک ها یا خارج از شهر به اولین سیزدهمین روز سال را سپری کنید) یا شب یلدا. آداب خواندن فال حافظ پیشگویی کسی که برای خواندن فال پیش گویی حافظ با استفاده از قصاید حافظ انتخاب می شود، باید صدای مطبوعی داشته باشد و بتواند شعر را به خوبی بخواند. او معمولاً میزبان خانه ای است که اقوام در آنجا جمع شده اند تا به مناسبت خاص وقت بگذارند. کسی که فال پیشگویی حافظ را انجام می دهد معمولاً وضو می گیرد و سپس دیوان را مانند کتاب مقدس در دست می گیرد و نام خدا را زمزمه می کند. سپس منتظر می ماند تا متقاضی قصد خود را در قلب خود مشخص کند. و سپس معمولاً چشمهایش را می بندد و در آخر کتاب را باز می کند. اولین غزل (قصیده) که از صفحه راست شروع می شود (بر اساس کتاب های فارسی ، عکس متون انگلیسی) پیشگویی است ، یا اگر ابتدای غزل در صفحه قبلی است ، باید به صفحه قبلی برگردد و آن را از ابتدا بخوانید. متقاضی با دقت گوش می دهد و معمولاً پیام اصلی غزل را با پاسخ به درخواست خود در بیت اول یا دوم می گیرد. همچنین در حین تلاوت غزل ، همه با دقت گوش می دهند و سعی می کنند قصد مطالب فال را حدس بزنند ، و حتی نظرات خود را نیز بحث کنند.

اصول گرفتن فال حافظ در مرکزش

مشورت با حافظ خرافاتی نیست اما ما فکر خود را با هم اندیشی می کنیم تا به نتیجه خوبی برسیم. این سنت مراحلی دارد. در مرحله اول ، شما باید چیزی را در ذهن خود آرزو کنید. ثانیا ، چشمان خود را می بندید. سوم اینکه ، شما دیوان حافظ را باز می کنید و غزل اول را در صفحه سمت راست می خوانید. اگر ابتدای غزل در صفحه آخر است ، باید به صفحه قبلی برگردید و آن را از ابتدا بخوانید. بیشتر اوقات ، حافظ ، به روش معمایی خاص خود ، برای سوال کننده آواز می خواند و از طریق ترانه ، سوال کننده را وادار می کند تا در آینه روح خود نگاه کند. پس از تأمل در آینه غزل حافظ ، می توان از پاسخ، راهنما یا جهت الهام گرفت. به طور سنتی ، خط اول که چشم خواننده بر روی آن می افتد ، پاسخ وال مستقیم را می دهد و بقیه غزل توضیحات بیشتری می دهد.

[ بازدید : 168 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اپلیکیشن خدمات منزل خدمت از ما است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس خرید آنتی ویروس مهاجرت به استرالیا کاغذ دیواری نقاشی ساختمان قرعه کشی اینستاگرام ویلچر قیمت نایلون شیرینگ سوالات استخدامی اموزش و پرورش سفارش رپورتاژ اگهی تولید کننده استرچ پالت بند خرید کفش مردانه تولید کننده استرچ پالت بند انجام پروژه متلب خرید ووچر پرفکت مانی نایلون حبابدار سوالات استخدامی اموزش و پرورش
بستن تبلیغات [X]